Novelleto i Via Francigena
"Le donne parimente, e gli huomini tutti lodarono il novellare"
Giovanni Boccaccio
Oficjalne teksty Archiwum Państwowego w Sienie wskazują, iż Novelleto istniało już tysiąc lat temu; różne dokumenty mówią o “Novelleto przy drodze”; drogami na owe czasy nazywano, zgodnie z tradycją rzymską, ważne szlaki komunikacyjne pokryte brukiem. W Novelleto można do dzisiaj zobaczyć ślady tego antycznego bruku. Z czasów rzymskich, poprzez średniowiecze, antyczne miejsca postojów, poczty, ustawione wzdłuż głównych oraz mniej ważnych szlaków zamienione zostały z czasem na oberże gdzie można było wymienić konie, spędzić noc i posilić się.
Jest wysoko prawdopodobne, że Novelleto bylo takim miejscem, że opowiadano tutaj “novelle”, czyli wieści, wiadomości jakie przywozili ze sobą pielgrzymi zmierzający do Rzymu i przemierzający szlak “via Francigena” i dojeżdżający tutaj z opactwa Ava dei Lambardi niedaleko Abbadia Isola. Szlak Via Francigena, lub Via Romea, jest drogą pielgrzymki , którą tysiące pielgrzymów przemierzało średniowieczną Europę z Canterbury w Anglii do Rzymu. Rzym, Santiago di Compostello, Jerozolima na Ziemi Świetej były głównymi punktami docelowymi pielgrzymek, którymi przemieszczały się tysiące wiernych.
Pielgrzymi nie podróżowali sami, zawsze byli w grupach, a szlaki ich podróży były okazją do wymiany i do zapoznania się z inną kulturą, innymi językami; były rodzajem wymian, które kształtowały Europę. Niemiecki poeta Goethe powiedział, że poczucie przynależności do Europy narodziło się na szlakach średniowiecznych pielgrzymek. Część szlaku Via Francigena, która przecina prowincę Sieny jest jedną z najbardziej malowniczych i jeszcze dzisiaj przyciąga ona nowych pielgrzymów, którzy przemierzają via Francigena w poszukiwaniu spiritualizmu, piękna niepokalanaj natury czy sztuki. Częśc szlaku położonego niedaleko Val d’Elsa, Via Fracigena, która łączy San Gimignano, Poggibonsi, Colle Va d’Elsa, Monteriggioni i Sienę przechodzi niedaleko rejonu Chianti i dobiega do wzgórz rejonu Crete Senesi. Szlak przebiegał niedaleko opactw, zamków, fortyfikacji, średniowiecznych miast i miasteczek... ofiarując dzisiaj mnóstwo okazji do zwiedzania i wycieczek pieszych, rowerem lub na koniu.